
Jak wybrać olejek do twarzy?
Olejki do twarzy, wbrew nazwie, mają bardzo szerokie zastosowanie. Niektóre można użyć jako dodatek do kremu lub podkładu bądź jako odżywka do paznokci czy włosów. Czym się sugerować przy wyborze olejku? Czy lepiej postawić na uniwersalność, czy skoncentrować się tylko potrzebach konkretnego rodzaju cery? Podpowiadamy, jak wybrać olejek do twarzy.
Uniwersalne oleje do pielęgnacji
Oleje bardzo często są podstawą naturalnych kosmetyków. Dzięki ich zawartości możemy dokładnie nawilżyć, natłuścić lub zregenerować skórę, w zależności od rodzaju kosmetyku. Jeśli lubisz samodzielnie mieszać ze sobą kosmetyki, warto kupić i wymieszać z produktem olejek, który dostarczy wielu witamin Twojej skórze, włosom lub paznokciom. Najpopularniejsze olejki to m.in.:
- olej arganowy – bogaty w witaminę E, może być stosowany jako odżywka do paznokci, włosów i twarzy. Szybko się wchłania i odżywia skórę;
- olej z czarnuszki – zawiera dużo tłuszczowych kwasów nienasyconych (Omega-6 i Omega-9). Pomaga w walce z niesfornymi włosami oraz alergicznymi zmianami skórnymi;
- olej jojoba – najbardziej uniwersalny, dobry do każdego rodzaju skóry. Przyspiesza regenerację, ujędrnia oraz nawilża skórę.
Olejki nie są drogimi kosmetykami. Warto mieć więc pod ręką przynajmniej jeden, który można wykorzystać na wiele sposobów – jako dodatek do codziennej pielęgnacji lub specjalny element wieczornego domowego SPA. Odpowiednio dobrany olej potrafi zdziałać cuda!
Jak stosować olejki do twarzy?
Olejek do twarzy wspomaga regenerację skóry oraz ją nawilża, a ponadto nie zawiera sztucznych składników i dostarcza witamin. Z tego względu warto dodać go do codziennej pielęgnacji. Nie należy jednak przesadzać z jego ilością – 2 lub 3 krople dziennie zdecydowanie wystarczą.
Żeby prawidłowo stosować olejek na twarz, nie nakładaj go na suchą skórę. Wcześniej spryskaj ją hydrolatem lub zwykłą wodą, żeby lepiej się wchłonął. Jeśli chcesz go nałożyć wraz z kremem na twarz, zrób to zgodnie z zasadą od najlżejszego kosmetyku do najcięższego. Używasz olejku arganowego? Nałóż go na koniec procesu pielęgnacji, czyli serum – krem – olejek. Lżejsze olejki (np. jojoba, z nasion czarnuszki, konopny lub lniany) nakładaj przed kremem.
Olejek do cery naczynkowej i wrażliwej
Cera naczynkowa i wrażliwa bardzo mocno reaguje na wszelkie zmiany temperatury, a także niedogodne warunki atmosferyczne, jak np. silny wiatr. Przy pielęgnacji należy dobrać olejek do cery wrażliwej, który złagodzi podrażnienia oraz ewentualne pieczenie i świąd. Bezpiecznym wyborem jest olej różany, który zapewnia doskonałe nawilżenie skóry, a ponadto działa przeciwzapalnie i regeneruje naskórek. Podobne właściwości ma olej arnika – neutralizuje wolne rodniki, zapobiega zapaleniom i wzmacnia elastyczność skóry. Nadaje się również do pielęgnacji ciała. Możesz go nałożyć po kąpieli zamiast balsamu lub dodać go do ulubionej odżywki do włosów.
Olejek do cery suchej
Cera sucha charakteryzuje się tym, że słabo zatrzymuje wodę. Przez to bardzo często może być zaczerwieniona i podrażniona. Żeby pomóc jej w procesie utrzymywania odpowiedniego nawilżenia, wybierz olejek do cery suchej o gęstej konsystencji, który słabo się wchłania. Inaczej nazywa się go olejem nieschnącym ze względu na niską zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Ten rodzaj olejów to np. olej z awokado, olej makadamia, olej z pestek dyni oraz… oliwa z oliwek. Każdy z nich zapobiega odparowywaniu wody ze skóry. Podczas pielęgnacji skóry suchej możesz go zastosować zamiast kremu do twarzy lub jako dodatek do niego. Do pielęgnacji cery suchej odpowiedni będzie również olej ze słodkich migdałów, który wspiera regenerację skóry – wygładza ją oraz intensywnie nawilża.
Olejek do cery mieszanej
Jak wybrać najlepszy olejek do cery mieszanej? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, ponieważ osoby z cerą mieszaną mogą mieć różne potrzeby. Olejek w takim przypadku powinno dobierać się na podstawie tego, czy skóra częściej się przetłuszcza, czy wysusza. Jeśli świeci się tylko w strefie T, natomiast jest sucha na policzkach, postaw na olej arganowy, który łagodzi podrażnienia i nawilża skórę. Natomiast gdy Twoja twarz jest często wystawiana na słońce, zdecyduj się na olej z pestek malin. Jego działanie polega na zabezpieczaniu przed promieniami UV oraz regeneracji skóry po opalaniu lub oparzeniach. Olej z pestek malin jest również odpowiedni dla osób z chorobami skóry (łuszczyca, egzema, AZS).
Olejek do cery tłustej i trądzikowej
Do pielęgnacji cery trądzikowej warto dodać oleje schnące, które zahamują rozwój mikroorganizmów powodujących zmiany skórne, a także przyspieszą procesy gojenia powstałych już wyprysków. Te procesy wspomogą np. olej z czarnuszki oraz olej konopny. Szybko się wchłaniają i nie pozostawiają na skórze tłustej warstwy, dzięki czemu ich składniki odżywcze szybko dochodzą w głąb twarzy. Olej konopny do twarzy ponadto wzmacnia naczynia krwionośne. Z kolei do pielęgnacji cery tłustej odpowiednimi olejkami będą te oczyszczające i lekko wysuszające, jak np. tradycyjny olej rycynowy, który nie zatyka porów i nie obciąża skóry. Można nakładać go bez dodatków na umytą wcześniej twarz, maksymalnie na godzinę. W tym czasie ogranicza powstawanie nowych zaskórników oraz oczyszcza skórę z zanieczyszczeń. Należy jednak pamiętać o tym, że stosowanie go zbyt często może prowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry.
Sprawdź naszą ofertę naturalnych olejków do twarzy.